Jednym z zabiegów cieszących się obecnie największym powodzeniem w medycynie estetycznej jest działanie z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju zabiegów można uzyskać zarówno efekt regeneracyjny, jak i przeciwstarzeniowy. Jednak na skutek działania procedury laserowej może wystąpić opuchlizna, a także swędzenie czy też zaczerwienienie skóry. Dlatego po wykonaniu stosownych działań należy zastosować się do specjalnych zaleceń po laserze frakcyjnym. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać po wykonaniu tego typu zabiegu, aby rekonwalescencja przebiegła jak najszybciej.
W jaki sposób działa na skórę laser frakcyjny?
Podczas zabiegów wykonywanych z użyciem lasera frakcyjnego dochodzi do zjawiska ablacji oraz fototermolizy frakcyjnej. Następuje odparowanie wody na poziomie wewnątrzkomórkowym poprzez podgrzanie jej w tkankach. Następnie ma miejsce waporyzacja tkanek i pojawiają się kontrolowane mikrouszkodzenia skóry Pacjenta. Ten stan natomiast pobudza komórki skóry do intensywnej odbudowy i namnażania się. Uruchomiona też zostaje produkcja nowych komórek kolagenu i elastyny.
Dzięki w ten sposób zapoczątkowanym procesom możliwe jest nie tylko przeciwdziałanie skutkom starzenia, ale również spowolnienie ich, a także działanie regeneracyjne. Laser frakcyjny stosowany jest w celu redukcji przebarwień, ale również zmniejszenia widoczności blizn czy rozstępów oraz dla pozbycia się cellulitu.
Zabiegi laserem frakcyjnym – stan po zabiegu
Wskutek oddziaływania lasera frakcyjnego na skórę komórki delikatnie ulegają złuszczeniu. Choć zabieg jest małoinwazyjny i nie powoduje krwawienia ani potrzeby hospitalizacji, widoczne są podrażnienia, a także opuchlizna cery.
Pacjenci mogą również odczuwać lekki dyskomfort, a także pieczenie. Dolegliwości te jednak są naturalne i w niedługim czasie po przeprowadzeniu całego działania, ustępują.
Laser frakcyjny – zalecenia po zabiegu
Aby jak najszybciej uzyskać oczekiwane rezultaty po przeprowadzeniu zabiegu laserem frakcyjnym, a także złagodzić niepożądane dolegliwości, należy przez około tydzień unikać ekspozycji na światło słoneczne oraz nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Nie jest też zalecane spożywanie alkoholu oraz korzystanie z solarium, sauny i nakładanie makijażu w obszarze zabiegowym.
Przez 2 tygodnie od dnia wykonania zabiegu nie powinno się również stosować peelingów w obszarze, w którym wykonany był zabieg z użyciem lasera frakcyjnego. Skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa i podatna na przebarwienia lub zakażenie. Trzeba też przestrzegać higieny. Można przemywać miejsce pozabiegowe wodą dopiero po upływie 12, a nawet 24 godzin po dokonaniu działania.
Zalecane jest także stosowanie kremów z filtrem SPF 50+ dla utrzymania prawidłowej pielęgnacji cery. Profesjonalne zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego i nowoczesnych urządzeń na różnych obszarach ciała i twarzy przeprowadzane są w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie.