ars medica medycyna w służbie piękna
Ars Medica

Czy usuwanie tatuażu boli?

Wiele osób decyduje się na wykonanie tatuażu w wyniku fascynacji tego typu ozdobą lub też chęci pozostawienia pamiątki po ważnym wydarzeniu. Niestety, z biegiem lat może się okazać, że tatuaż nie jest już mile widziany na własnej skórze i najlepszym, co można z nim zrobić, jest jego pozbycie się. W tym celu można wykorzystać dwie metody. Jedną z nich jest nowoczesne usuwanie tatuażu za pomocą lasera, a drugą zabieg chirurgiczny. Czym charakteryzują się obie techniki? Która z nich jest bardziej bolesna? Jakie efekty można uzyskać? Sprawdź i podejmij właściwą decyzję.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu – czy to boli?

Obecnie wiele osób decyduje się na usunięcie tatuażu za pomocą metody laserowej. W tym celu stosuje się najczęściej laser pikosekundowy. Tego typu metoda jest nieinwazyjna i nie powoduje naruszenia tkanek skórnych. Pozbycie się tatuażu w ten sposób polega na emitowaniu w jego obszar specjalnie dobranej wiązki laserowej, która powoduje wybijanie barwnika umieszczonego wcześniej w skórze. Jest to możliwe dzięki absorbowaniu przez barwnik promieni lasera.

Choć z założenia wydaje się, że jest to metoda idealna na pozbycie się tatuażu, w praktyce nie zawsze tak jest. Sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych i powoduje pewne dolegliwości bólowe, które oczywiście są znacznie mniejsze niż samo robienie tatuażu. W sytuacji jednak gdy tatuaż jest bardzo intensywny i mocno napigmentowany, może się zdarzyć, że nawet po serii kilku zabiegów laserowych w znacznych odstępach czasu nie będzie możliwe jego całkowite usunięcie, a ślad po niechcianej ozdobie pozostanie.

Chirurgiczne usuwanie tatuażu – kiedy warto się na nie zdecydować?

Chociaż metoda laserowa usuwania tatuażu brzmi korzystniej niż technika chirurgiczna, może okazać się, że będzie to o wiele lepszy wybór. W przypadku inwazyjnego działania pozbycie się tatuażu możliwe jest już przy jednym zabiegu, niezależnie od tego, jak mocno napigmentowany jest dany wzór. To również odpowiednia metoda w przypadku, gdy tatuaż jest wielokolorowy. Laser nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z niektórymi odcieniami barwników.

Ponadto chirurgiczne usuwanie tatuażu jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które boją się dolegliwości bólowych związanych z zabiegiem. W przypadku usuwania niewielkich tatuaży stosowane jest znieczulenie miejscowe. Przy nieco rozleglejszych obszarach stosuje się najczęściej znieczulenie ogólne. Przy zabiegach chirurgicznego usuwania tatuażu wiele osób obawia się pozostających po czynnościach blizn. Warto pamiętać, że obecnie dostępnych jest mnóstwo działań z zakresu medycyny estetycznej, które umożliwiają pozbycie się różnego rodzaju blizn pozabiegowych.

Niewątpliwą zaletą chirurgicznego usuwania tatuażu jest także o wiele niższy koszt niż w przypadku czynności wykonywanych za pomocą lasera. To istotny aspekt, zwłaszcza wtedy, kiedy konieczne jest wykonanie kilku lub kilkunastu zabiegów. Przy działaniach chirurgicznych można zastąpić je wyłącznie jednym spotkaniem z lekarzem. Profesjonalne usuwanie chirurgiczne tatuaży przeprowadzane jest w Gabinecie Chirurgii Ogólnej i Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie.

Scroll to Top